Od zmierzchu do świtu


Marsz Śladami gen. Augusta Fieldorfa ps. „Nil” „Od Zmierzchu Do Świtu” należy do nielicznych zawodów organizowanych jako rywalizacja sportowa, której celem jest jednoczesne kultywowanie patriotyzmu i bohaterów. Pierwsza edycja odbyła się w 2012 r. za sprawą żołnierzy jednostki wojskowej NIL. Duże zasługi miał w tym względzie ówczesny d-ca JW NIL – pan płk dr Mariusz Skulimowski. Pierwotny pomysł był taki, aby połączyć imprezę sportową ze świętem jednostki w taki sposób, aby pokazać z jakim wysiłkiem musieli i muszą mierzyć się żołnierze w środowisku górskim. Łatwo nie było, ale dzięki temu człowiek może się wiele nauczyć i dowiedzieć o sobie oraz własnych możliwościach. Tworząc koncepcję marszu postanowiono stworzyć możliwość dla potencjalnych chętnych do samodzielnego zmierzenia się z tym doświadczeniem. Stało się to dzięki grupie zaangażowanych w projekt żołnierzy, którzy poświęcili swój czas, zrobili użytek z własnego doświadczenia w postaci stworzenia koncepcji i organizacji imprezy i… maszyna ruszyła. Na chwilę obecną trudno wymienić wszystkich zaangażowanych w proces organizacyjny tego wydarzenia, ale tacy jak „Kornik”, „Cybul”, „Osen”, „Młotek”, „Kris”, „Foremny”, „Dziadek” (GŚ) – to osoby, które z powodzeniem można nazwać prekursorami i trzonem teamu tej imprezy.

Jednostka Wojskowa NIL, Fundacja Rozwoju Sportu i Promocji Obronności “Murawa”, Stowarzyszenie „Kultura-Turystyka-Obronność” zorganizowały po raz dwunasty ekstremalny marsz nocny „Śladami gen. Nila – Od zmierzchu do świtu”. Ideą dwunastej edycji marszu jest uczczenie pamięci Dowódcy organizacji KEDYW gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa oraz uświetnienie obchodów jubileuszu 15-stej rocznicy utworzenia Jednostki Wojskowej NIL, której patronuje legendarny Dowódca KEDYWU. Sam marsz organizowany jest na dystansie ok. 48 km, dedykowany jest miłośnikom Wojsk Specjalnych oraz forsownych marszobiegów w trudnym terenie górskim. Trasa marszu wiedzie szczytami Beskidu Myślenickiego przez miejsca związane z działalnością lokalnych zgrupowań Armii Krajowej.

Wystartowało prawie 280 zawodników; mieli do pokonania – w nocy z 2 na 3 września 2023 r. – prawie 50 km górzystej trasy o łącznym przewyższeniu ok. 2500 m. Do sportowej walki zagrzewali nocnych piechurów m.in. zastępca dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych – gen. Robert Kopacki, dowódca Jednostki Wojskowej NIL im. gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” – płk Piotr Gomuła, dyrektor krakowskiego oddziału IPN – dr hab. Filip Musiał i wojewoda małopolski – Łukasz Kmita. Przed startem biegu specjalsi z Nila dali spektakularny pokaz akcji ujęcia szpiega z wykorzystaniem śmigłowca Mi-17. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1. psp AK zaprezentowało inscenizację potyczki polskich partyzantów z oddziałami niemieckimi, złożono też kwiaty przy partyzanckim pomniku Zgrupowania Oddziałów Partyzanckich Myślenickiego Obwodu AK “Murawa” na Suchej Polanie [za: nil.wp.mil.pl, marsznila.pl, krakow.ipn.gov.pl].