Kolędowanie na Huculszczyźnie


Kolędowanie na HuculszczyźnieCentralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie zaprasza na promocję książki dr Justyny Cząstki–Kłapytowej pt. KOLĘDOWANIE NA HUCULSZCZYŹNIE (wydawca: COTG PTTK, stron 564, format 16,5 cm szerokość, 23,5 wysokość; do książki załączona jest płyta DVD z filmem naukowym, 3,5-godzinnym, o kolędowaniu + około 700 stron tekstów kolęd). W ramach promocji 12 grudnia 2014 r. odbędzie się m.in.: * Pochód z udziałem kolędników huculskich z trembitami i rogami oraz * wykonanie kolędy dla zmarłych nad grobem piewcy Huculszczyzny Stanisława Vincenza i jego rodziny (Cmentarz Salwatorski w Krakowie). * Wymarsz sprzed bramy kościoła Najświętszego Salwatora o godzinie 15:00. * Prezentacja książki Kolędowanie na Huculszczyźnie połączona z * pokazem filmu Krzysztofa Krzyżanowskiego Huculski Jordan (15 minut) i * przedstawieniem obrzędu kolędowania huculskiego przez kolędników z Werchowyny (Ukraina) – godzina 17:00, Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie, ul. Jagiellońska 6, sala 6. Zapraszamy także na * WARSZTATY KOLĘDOWANIA HUCULSKIEGO organizowane przez Fundację „Dobra Wola”. Warsztaty odbędą się w środę, 10 grudnia 2014 r., o godzinie 17:30 w piwnicy „Wernyhora” przy Restauracji „Smak Ukraiński” w Krakowie, ul. Kanonicza 15 (wstęp wolny).

Obrzęd kolędowania huculskiego, któremu poświęcona jest promocja książki „Kolędowanie na Huculszczyźnie” zalicza się do największych fenomenów kulturowych Karpat i Europy. Jego wyjątkowość określają przede wszystkim nieprzerwana historycznie żywotność wraz z wyjątkowo dobrze zachowanym kompleksem wierzeń przedchrześcijańskich zakorzenionych w metafizycznym wymiarze kolędowania. Składanie życzeń, muzyka, archaiczne w swojej formie kolędnicze tańce obrzędowe, śpiew kolęd pomagają w przekraczaniu granic świata realnego. Są także środkami komunikacji z duchami przodków, którzy sprawują opiekę nad tym, co najważniejsze: życiem, zdrowiem i urodzajem. Obrzęd kolędowania huculskiego należy do wspólnego dziedzictwa Słowian (Polaków, Ukraińców, Białorusinów i Bułgarów), a także Rumunów i Greków. W tajemnice religijnego życia Hucułów wprowadzą nas warsztaty kolędowania huculskiego oraz pochód do grobu Stanisława Vincenza na Salwatorze z udziałem kolędników z Huculszczyzny, którzy zagrają wedle huculskiego zwyczaju na trembitach i rogach oraz odśpiewają, wg ich wierzeń niosąca się gdzieś w zaświaty, kolędę dla zmarłych. Promocji książki „Kolędowanie na Huculszczyźnie” Justyny Cząstki–Kłapytowej będzie towarzyszyć pokaz filmu „Huculski Jordan” Krzysztofa Krzyżanowskiego oraz prezentacja obrzędu kolędowania przez Hucułów z Werchowyny (Ukraina). Warto przyjść i przekonać się, że trudno jest rozbić huculską tradycję tak silnie zakorzenioną w sferze „sacrum”.

Fragment recenzji dr hab. Piotra Dahliga (prof. UW):
„Monografia „Kolędowanie na Huculszczyźnie” to rezultat znakomitego współdziałania tradycji badań muzykologicznych i etnologicznych. Przedstawia się jako studium etnomuzykologiczne o najwyższym standardzie warsztatowym i interpretacyjnym (…). Jest wnikliwym i wszechstronnym ujęciem kultury kolędowania w regionie wyjątkowo jak na warunki europejskie zachowawczym, swoją drobiazgowością stanowi wyzwanie dla podobnych prac kulturoznawczo-etnomuzykologicznych, wysiłkami kartowania zbliża studium do atlasu etnograficzno-językowego kolęd huculskich, wreszcie budzi podziw skalą dokumentacji. Nigdy dotąd kluczowy dział kultury tradycyjnej, jakim są kolędy i kolędowanie nie został tak wszechstronnie udokumentowany i zbadany (…)”.