Aktualności z TPN


Szkolenie TPN19 października 2012 r. w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN odbyło się szkolenie dla przewodników przeprowadzone przez Szymona Ziobrowskiego, kierownika Działu Udostępniania TPN, zatytułowane “Aktualności z TPN”. Kilka spraw wydaje się być na tyle istotnych, że postanowiłem je umieścić na stronie. Na początek materiał szkoleniowy o świstaku, który do czasu opublikowania na stronach TPN będzie pozostawał utajniony. Chodzi o to, że dwa filmy wyprodukowane przez TPN – „Ciemność w Tatrach” w reżyserii Bartka Solika oraz „Niedźwiedź” w reżyserii Krzysztofa Kokoryna i Wojciecha Kliczki zostały zakwalifikowane na Banff Mountain Festival w Kanadzie, uznawany za największy i najbardziej prestiżowy festiwal filmów górskich na świecie. Wg mnie “Świstak” również ma bardzo duże szanse. W poniższej galerii jedynie jedna stop-klatka.

Z innych ciekawostek: szykuje się właśnie wydanie tłumaczenia książki o lawinach pt. Powder Guide, jak również związana z tym kwestia uruchomienia specjalnego check pointa w Kuźnicach, na którym będzie można sprawdzić swojego “pipsa” przed wyruszeniem na zimowy szlak. Ponadto będzie można wypożyczyć w TPN edukacyjną walizkę lawinową dla uczniów, a na Kalatówkach wziąć udział w specjalnym szkoleniu lawinowego centrum treningowego. Natomiast w mało rozpropagowanej “dróżniczówce” – na drodze do Morskiego Oka – znajduje się stała wystawa poświęcona m.in. historii budowy tej drogi, poznania Tatr, sporu o Morskie Oko czy słynnego Automobilowego Rajdu Tatrzańskiego (jest nawet model Bugatti, który ponoć brał w rajdzie udział). Planuje się, że poza sezonem klucze od “dróżniczówki” będzie mógł przewodnik wypożyczyć na Palenicy Białczańskiej. No i rusza w przyszłym sezonie remont szlaku turystycznego przez Czerwone Wierchy, na którym ma być wprowadzony materiał obcy dla Tatr w celu ograniczenia rozdeptywania i poszerzania przez turystów szlaku (nawet w okręgu o promieniu 14 metrów!) oraz tworzenia dodatkowych ścieżek.

A poniżej kolejne stop-klatki z materiału zarejestrowanego przez ukryte w TPN kamery. Pełna dramatyzmu sytuacja, którą tutaj widzimy, to atak trzech psów – uwaga! nie bezpańskich, bo mają na sobie obroże – na jelenia. TPN apeluje o przekazanie do Dyrekcji Parku informacji, gdybyśmy gdzieś na szlaku spotkali te trzy psiska. Park chciałby podjąć w tej sprawie zdecydowane kroki, ponieważ naturalną sytuacją na takim terenie powinien być przecież atak wilków, a nie psów. Spotykane w Parku tusze zagryzionych jeleni mogą być wynikiem właśnie psich polowań uchwyconych na filmie osobników.

A na sam koniec o dwóch nowościach. TPN planuje wprowadzić nowatorski system “TatryInfo”, który ma współpracować ze smartfonami. Po zbliżeniu telefonu do kodów NFC, umieszczonych na drogowskazach, będzie można sprawdzić w telefonie informacje o TPN i szlaku turystycznym, którym właśnie wędrujemy. Druga nowość, to dość zaskakująca informacja, iż TPN nie ma zamiaru nic robić do końca roku w sprawie tzw. obowiązku przewodnickiego, który w świetle obowiązującego w Polsce prawa właśnie wygasł 16 października 2012 r. Jak na razie wystosowano tylko w porozumieniu z Centrum Przewodnictwa Tatrzańskiego – 10 października 2012 r. – pismo do obecnej minister edukacji narodowej, Pani Krystyny Szumilas, z sugestią iż [cyt.]: warto zastanowić się nad przywróceniem takiego obowiązku w stosunku do dzieci i młodzieży uczących się w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych.