Dorobek Paryskich. Wczoraj – dziś – jutro


Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego dr inż. Paweł Skawiński oraz Ośrodek Dokumentacji Tatrzańskiej im. Zofii Radwańskiej–Paryskiej i Witolda Henryka Paryskiego zapraszają na wernisaż wystawy zatytułowanej „Paryscy”, który odbędzie się 7 września 2012 r. o godz. 17:00 w Zakopanem, w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego, przy ul. Chałubińskiego 42a. Podczas wernisażu odbędzie się także promocja książki zawierającej materiały z sesji popularnonaukowej, która odbyła się w Zakopanem 17-18 czerwca 2011 r. Poniżej znajduje się kilkanaście fotografii z owej sesji (wszystkie zdjęcia autorstwa Dariusza Dyląga).

PS 1. Gdzieś mi przepadła fotka z dr. Maciejem Pinkwartem, więc zamieszczam odnośnik do Kolacji z Piórkiem oraz krótkiego omówienia samej sesji Jego autorstwa. Polecam superfragment o jednej pani, której zabrakło pary i jednym panu, który zaapelował o znalezienie mu wydawcy. No i okazało się, że na skutek wyroku sądowego zbiory Paryskich, których zwiedzanie było jednym z punktów sesji, nie są własnością TPN-u. Odnośne postanowienie sądu – po kliknięciu na poniższej grafice:

PS 2. Przeglądam właśnie pierwszy numer Zeszytów Tatrzańskich “Dorobek Paryskich. Wczoraj – dziś – jutro”, wydany przez TPN w Zakopanem w 2012 roku i muszę się uderzyć w pierś oraz przyznać, że zgrzeszyłem dziesięć lat temu fałszywą skromnością. Otóż na s. 71 rzeczonego wydawnictwa znajduje się przypis informujący, że [cyt.]: Zmieniona i wzbogacona wersja wspomnienia opublikowanego w broszurze Uroczystość przyjęcia przez Akademickie Koło Przewodników Tatrzańskich imienia Zofii i Witolda H. Paryskich, [Kraków] 2002, s. 12-14. Gwoli historycznej ścisłości – po dziesięciu latach już chyba mogę to zdradzić – powinienem uzupełnić, że miejscem wydania owej broszury wcale nie był Kraków, lecz Zakopane–Dolina Chochołowska, a do tego redaktorem kryjącym się pod nazwiskiem naszego drogiego Prezesa, Krzyśka Kuleszy, byłem ja sam. Jeszcze jedną rzecz chyba powinienem dodać. Na ubiegłorocznej, zakopiańskiej sesji brakowało mi choćby najmniejszej wzmianki o związkach Paryskich z przewodnictwem studenckim. A to przecież nasze Koło przyjęło w 2002 r. imię Pani Zofii i Pana Witolda, a w rok później – dokładnie 15 października 2003 r. – odbył się w Galerii Bakałarz w Myślenicach wernisaż wystawy pn. Paryscy u zarania studenckiego przewodnictwa tatrzańskiego. Znalazłem w swoich zbiorach kilka fotografii z tego wernisażu: